Napóleon, Európa ura – 2023/12.

BBC HISTORY 2023/12.

A halála után 200 évvel is ellentmondásos Napóleon megítélése. Mit gondolnak róla a történészek? Miért csodálják sokan még ma is? Honnan indult, hogyan jutott hatalomra, mik voltak a legnagyobb haditettei? Mit gondolt a demokráciáról, a hatalomról, a nemzetközi szerződésekről? Milyen propagandagyárat épített ki? Mihez kezdett a száműzetésben? Milyennek látta 200 éven át az utókor? Melyek a legfontosabb és legérdekesebb Napóleon-filmek? Magyar és külföldi történészek, szakértők válaszolnak.

A Napóleon-mítosz: Mi az oka annak, hogy a halála után még nagyobb lett Napóleon kultusza, mint európai hódításai idején? Ádám Péter nézi át két évszázad üzeneteit.

A sokarcú Napóleon: Laura O’Brien és David Andress mondja el a véleményét arról, hogy miként értelmezhetjük Napóleon személyiségének és pályájának ellentmondásait.

Ünneplés vagy megemlékezés? Napóleon bukása óta a különböző francia rezsimeknek gondot okozott, hogy mit kezdjenek a császár emlékezetével. Tarafás Imre elemzése.

Egy „kis ember” nagy árnyéka: Ridley Scott új Napóleon-filmjéhez kapcsolódva Laska Pál a császárról szóló legemlékezetesebb filmeket sorakoztatja fel.

Egy élet tárgyai: Nicole Cochrane és Emma Butcher 10 olyan tárgyat vizsgál meg, amelyek új szemszögből mutatják be a francia császárt.

TOVÁBBI CIKKEK

DISNEY-RENESZÁNSZ – A Walt Disney Company idei 100. évfordulójára emlékezve John Wills végigköveti a társaság történetét a nemzetközi kasszasikerektől a politikai konfrontációkig.

KÍNAI MEGFIGYELŐÁLLAM – A brit parlamentnek dolgozó egyik kutatót nemrég Kínának való kémkedés vádjával tartóztatták le. Ennek kapcsán Rana Mitter arról beszél, hogyan formálta a kínai társadalmat a megfigyelés kultúrája.

LÁTHATATLAN EMBEREK – A hagyományostól eltérő szexuális preferenciájú és nemi identitású történelmi szereplők életének kutatásával kapcsolatos nehézségekről öt történész nyilatkozott Matt Eltonnak.

AMERIKA ÉS A VILÁG – James Monroe amerikai elnök 1823-ban hirdette meg elhíresült külpolitikai doktrínáját. Milyen hatással volt ez Amerikára és a világra? Peterecz Zoltán írása.

ROVATAINK

KISPESTI ÉLETKÉPEK – A Wekerletelep máig a főváros egyik építészeti és várostervezési különlegessége. A nehéz kezdeteket és az ott élők mindennapi életét Siklós Zsuzsa eleveníti fel.

HADVEZÉREINK – Hajdu Tibor idézi fel Stromfeld Aurél rendkívüli és tanulságos katonai pályáját a Ludovikától az első világháborún át a Tanácsköztársaságig.

TÖRTÉNELMI VÁROSOK – Prága utcái telis-tele vannak régi történetekkel. Eleanor Janega öt kulcsfontosságú helyszínt választott ki, amelyek a cseh főváros históriájára világítanak rá.

HELLÁSZ CSILLAGAI – Kertész István az ókori görög világ legjelesebb alakjai közül Athén első türannoszát, Peiszisztratoszt mutatja be.

ÉVFORDULÓK – A decemberi évfordulók közül Csunderlik Péter hármat ismertet: 30 éve halt meg Antall József, 40 éve bocsátott meg II. János Pál pápa a merénylőjének és 80 éve született Jim Morrison.

A HONFOGLALÓ MAGYAROK – Interjúsorozatunk utolsó részében Kenessei András egy új vizsgálat kapcsán a székelyek genetikájáról kérdezi Borbély Noémit és Szécsényi-Nagy Annát.

Shopping Cart
Legyen Ön is a History előfizetője!