Az 1917-es oroszországi forradalmak

oroszországi_forradalom_bbc_history

Miért épp Lenin és a bolsevikok győztek az oroszországi forradalmi versenyfutásban? Valójában mekkora volt a támogatottságuk? Milyen hatással volt a világháború a szovjethatalomra?

BBC History előfizetés

Az orosz forradalom századik évfordulójára 2017-ben a világ különböző országaiban igen eltérően reagáltak. Egyesek Nagy-Britanniában, de különösen az Egyesült Államokban inkább a forradalom árnyoldalával foglalkoztak, némelyek egyenesen azt állították, hogy a forradalmat támogató modern baloldali vezetők nyitották meg az állami terrorhoz vezető utat. Nyugat-Európa leginkább heroikus kudarcnak látta: az igazságos társadalom megteremtését célzó forradalom végül zátonyra futott. A szocialista országokban – Kínában, Vietnámban, Kubában, Bolíviában és Venezuelában – megünnepelték az esemény évfordulóját. A baloldaliak szerte a földgolyón, főleg a trockista hagyomány maradék hívei, szintén örvendetes eseménynek tekintették. Tegyük hozzá, hogy az utóbbi reakciók inkább kivételnek számítottak. A legtöbben nem fogadták kitörő lelkesedéssel az évfordulót. Nemigen rendeztek megemlékezéseket.

A forradalom hazájában az esemény emlékezete komoly kihívást jelentett a putyinista hatalom és a társadalom számára is. Túl jelentős esemény volt ahhoz, hogy ne vegyenek róla tudomást, ahhoz pedig túl ellentmondásos, hogy megünnepeljék. A különböző társadalmi csoportok egészen másként tekintettek rá. A nacionalista jobboldal és az ortodox egyház az autokrata II. Miklós cár elleni bűntettnek tartja, és számukra a cár és családja mártíromsága áll az események megítélésének középpontjában. Mások a liberalizálódás elveszett lehetőségét látták benne, amit a külföldiek által támogatott ördögi erők (a szélsőjobb szerint persze a zsidók) gyűrtek le. A baloldalon maroknyian, valamint a kommunista párt maradványa – Oroszországban még mindig ez az egyik legnagyobb párt – ünnepelték a forradalmat. Az állam némaságba burkolózott. A kormány nem akarta támogatni a kommunista riválisának elődeit, és még véletlenül sem akarták azt sugallni, hogy a társadalmi forrongás és a demonstrációk pozitív dolgok lennének. Putyin elnök az évforduló [az Oroszországban 1918-ig használt julián naptár szerinti október 25-i évforduló a Gergely-naptár alapján november 7-ére esik; a cikkben a korabeli orosz időszámítás szerint idézzük fel az eseményeket – a szerk.] előtt szándékosan egy héttel adott át egy 30 méter hosszú, a szovjet korszak áldozatainak emlékére emelt emlékművet. A vezetők szokása szerint a nemzet egységére szólított fel, és arra, hogy kerüljék el a társadalom 1917-ben tapasztalt szörnyű megosztottságát.

🔒 A teljes cikk a BBC History 2024. januári lapszámában olvasható. Keresse a BBC History aktuális lapszámát az újságárusoknál és a nagyáruházakban, vagy vásárolja meg annak digitális változatát. Amennyiben a magazin prémium tartalmait szeretné rendszeresen olvasni, úgy kérjük fizessen elő!

Shopping Cart
Legyen Ön is a History előfizetője!