Házmán Ferenc fordulatos pályáján minden volt, még akasztott ember is

Az 1810-ben, Hassman néven jómódú német polgárcsaládban született Házmán Ferenc rögtön egyetemi tanulmányai elvégzése után Buda város szolgálatába szegődött. Karrierje szépen ívelt felfelé, a fiatalember pedig a reformok, sőt a magyar nemzeti törekvések lelkes támogatója lett, egy 1844-es budai tanácstermi vitában az ő ajkáról hangzottak el az első magyar szavak e sokat látott helyiségben.

BBC History előfizetés

Kossuth és Szemere híveként szerepet vállalt az 1849. áprilisi trónfosztás utáni kormányok munkájában is, és velük tartott az emigrációba. Törökországban internálták, végül 1851. szeptember 10-én szállt fel a hajóra, amely novemberben kötött ki New Yorkban. Házmán elkövette azt a „bravúrt”, hogy élő emberként indult el az Egyesült Államokba, és – bizonyos értelemben – „halottként” érkezett meg oda, mivel még márciusban Magyarországon halálra ítélték, és szeptember 22-én távollétében jelképesen fel is akasztották.

Ez kevésbé zavarta, viszont emigránsként kezdetben elég szűkösen élt, nyelvtanárként, napszámosként is dolgozott, majd a borkereskedéssel, a fényképészettel, végül állítólag a selyemhernyó-tenyésztéssel is megpróbálkozott, lassacskán kiépítve magának valamilyen polgári egzisztenciát. Hányattatásai ellenére folyamatosan foglalkozott a magyar üggyel, a különféle emigráns szervezetekben is szerepet vállalt.

Bár már 1863-ban kegyelmet kapott volna, ha hűségesküt tesz Ferenc Józsefnek, végül csak 1867-ben tért haza Hunfalvy János unszolására, aki fontos szerepet vállalt abban is, hogy még távollétében jelölte Házmánt a budai polgármester-választásra, így nem volt akadálya annak, hogy megérkezése után szinte azonnal meg is válasszák a város vezetőjének. Házmán nagyszabású fejlesztési programot indított, később pedig országgyűlési képviselőként is dolgozott a város érdekében, és néhány év alatt talpra állította a teljesen elszegényedett Budát, miközben olyan látványos beruházások megvalósítását is előkészítette, mint például a svábhegyi fogaskerekű.

Házmán már az 1840-es években felszólalt Buda, Pest és Óbuda egyesítéséért, és emellett azután is kiállt, hogy Buda vezetője lett. Intenzíven kampányolt az egyesülés mellett, tagja volt az azt előkészítő bizottságnak is, majd a főpolgármesteri tisztségről is csak néhány tucat szavazattal maradt le Ráth Károly mögött.

Ettől függetlenül tovább dolgozott, képviselősége mellett például a Fővárosi Közmunkák Tanácsának tagjaként és más tisztségekben is megtett mindent Budapest fejlődéséért. 1886-ban aztán visszavonult a közélettől. A legenda szerint Kossuth halála, illetve temetése annyira megviselte, hogy közölte szeretteivel, „utánamegy” egykori harcostársának, és 130 éve, 1894. április 7-én, hat nappal a dísztemetés után meg is halt. Nevét 1900 óta egy utca is viseli Budán, a II. kerületben.

Keresse a BBC History aktuális lapszámát az újságárusoknál és a nagyáruházakban, vagy vásárolja meg annak digitális változatát. Amennyiben a magazin prémium tartalmait szeretné rendszeresen olvasni, úgy kérjük fizessen elő!

Shopping Cart
A digitális History mindössze 990 Ft.